Gipszkarton válaszfalak


A gipszkarton válaszfalak fém vázszerkezetből és mindkét oldalon felcsavarozott gipszkarton építőlemez burkolatból állnak.

A burkolat egy-, két- és háromrétegű lehet. A többrétegű burkolat nagyobb mechanikai igénybevételnek tehető ki. A burkolatok tartószerkezete általában tartóprofilokból és a közvetlen rögzítésre szolgáló szerelőprofilokból áll.

A vázas kialakítású falszerkezet üregeiben tűzvédelmi, illetve hang és hőszigetelés helyezhető el. A helységek rendeltetésszerű használatához szükséges gépész és elektromos alapvezetéket szintén az üregben kell elhelyezni.

A gipszkarton lapokat egyszerűen lehet vágni kés, vagy rókafarkú fűrész segítségével. Utólagos kivágások elkészítéséhez dekopír fűrészgépet is lehet használni.

A vázszerkezet a határoló épületrészekhez kapcsolódik és a burkolat tartószerkezetét képezi. A befoglaló keret tartóprofilját a födémhez és az oldalfalakhoz kell rögzíteni, a rögzítési pontok távolsága 80 cm. A rögzítésre szolgáló profilok távolsága 60 cm.

A csatlakozó épületrészekkel érintkező profilok hátoldalát válaszfal kittel (2 csík), vagy tömítő szalaggal kell ellátni. Tömítő kitt alkalmazása porózus tömítő csíkkal (mint pl.: tömítős szalag) kiegészítve felel meg a hangvédelmi követelményeknek.

A rögzítő eszköz tömör csatlakozó épületrészhez: beütő dűbel, nem tömör épületrészhez: az építőanyaghoz alkalmas speciális lehorgonyzó elem.

A gipszkarton válaszfalak elkészítésénél gondolni kell arra, hogy a lapokat fél lap eltolással kell elhelyezni. Ez azt jelenti, hogy az egyik oldalon fél, míg a másik oldalon egész lappal kell indulni.

A gipszkarton lapokat önmetsző csavarral kell rögzíteni, a csavar átmérője 3,5 mm.

A csavar hosszát úgy kell megállapítani, hogy a fémvázba min, 10 mm, míg a favázakba min. 20 mm mélyen behajtható legyen.

A csavarok távolsága függőleges felületen 25 cm.

A csavarokat úgy kell elhelyezni, hogy tengelytávolságuk a papírral fedett éltől 10 mm, a vágott éltől 15 mm legyen. A lapokat a csavarozáskor ütközésig a fémvázhoz kell nyomni.

A többletfeszültségek elkerülése miatt a lapokat középtől a szélek felé haladva kell rögzíteni.

A csavar fejét a gipszkarton síkjánál mélyebbre kell behajtani úgy, hogy a feje ne szakítsa át a kartont.

Az épület tartószerkezetének mozgási házagait a szerelt válaszfalak szerkezetén is át kell vezetni.

Végigfutó falak esetén a mozgási hézagok szükséges távolsága kb. 15-20 m.

A gipszkarton lemezek  illesztésénél a sík felület igénye miatt hézagolásra van szükség. Ennek a műveletnek az elvégzésénél az illesztés sávjában erősítő csíkot kell elhelyezni, amely papírcsík, üvegszövet csík, vagy öntapadós háló lehet.

A felületek összedolgozásánál hézagoló gipszet kell alkalmazni. Szükség esetén a lemezek találkozási sávját át kell csiszolni.

A többrétegű burkolatoknál az alsó réteg fugáját simítani kell. A látható csavarfejeket szintén simítani szükséges.

A hézagolást és a felületkiegyenlítést akkor szabad elkezdeni, amikor a gipszkarton építőlemezeken nem lépnek fel nedvesség- vagy hőmérsékletváltozás hatására nagyobb hosszváltozások.

A felületkiegyenlítést + 10 °C alatti helyiséghőmérséklet esetén nem szabad elvégezni. A levegő és az épületszerkezet hőmérséklete min. +5°C lehet.

A gipszkarton lemezek felületére megfelelő előkészítés (alapozás) után különböző bevonatokat lehet készíteni.

A felületek festéséhez minden a kereskedelemben kapható festék alkalmazható, kivételt képeznek a mész és vízüveg festékek. A festéket ecseteléssel, vagy henger használatával lehet felhordani. A festés megkezdése előtt célszerű a felületen színpróbát készíteni.

A gipszkarton lemezeken a tapétázási munkákat megfelelő felület előkészítés után lehet elvégezni. A lemezekre felhordott alapozó réteg szerepe az, hogy a felújítási munkáknál a tapéta eltávolításakor a karton felület ne sérüljön meg.

A kerámia burkolatok elkészítésénél a felületet az előzőekhez hasonlóan alapozó réteggel kell ellátni. Csemperagasztóként a kereskedelemben kapható többkomponensű műanyag-, ill. vizes bázisú ragasztókat lehet alkalmazni. A felragasztott csempe burkolat hézagait a nedvességet tartósan lezáró fuga anyaggal kell kitölteni. Az áttöréseket, vízszintes és függőleges csatlakozásokat rugalmas kittel kell kitölteni.

A gipszkarton lapok, ill. a hozzá tartozó rendszerelemek felhasználásával különleges követelményeknek is meg lehet felelni. A vázszerkezet megfelelő alakításával a csőeltakarásokat is meg lehet oldani, ezek külső borítása akár csempézéssel is történhet.

Burkolás Lakásfelújítás Csongrád megye

Csináld magad-valósítsd meg álmaid otthonát