Energiadesign, a holnap építészete…

Izgatottan figyelem minden olyan hír felröppenését amely az energiadesign, a zöld építészet és a tudatos környezetformálás témaköreit feszegeti. Várhatóan nemsokára nálunk is elfogadják az új uniós épületenergetikai direktíva alapján készült szabályozást, miszerint 2020-tól csak közel nulla károsanyag-kibocsátású lakóépületeket lehet megépíteni, ez a középületekre pedig már 2018-tól vonatkozik. Ez a határidő nagyon rövidnek tűnhet, pedig már így is éveket késett. Magyarország szén-dioxid kibocsátásának mintegy 50%-a az épületektől és az építőipartól származtatható, ezért a spórolást itt érdemes kezdeni.

Hogy hogyan készül erre a hazai építészoktatás itt olvashatjátok: http://hg.hu/cikk/epiteszet/14462-mibol-lesz-a-zoldepitesz

Az Energiadesign egy olyan tudományág amelynek  kutatási területe az épületek fenntarthatósága. Maga a fenntartható építészet a föld erőforrásaival való takarékosságot és a károsanyag-kibocsátás csökkentését tekinti célnak, ugyanakkor az ember fizikai és mentális egészségének védelmét is előírja.

Az Energiadesign tudományága komplexen vizsgálja, hogy hogyan lehet létrehozni olyan épületeket, melyek mint egy organikus, élő szervezetként képesek reagálni a különböző környezeti hatásokra és nem okoznak kárt az ökoszisztéma számára. Az így megalkotott épületek felhasználják a nap melegét, a szél erejét, az eső hűtését, a föld melegét, tehát minden olyan energiaforrást képesek dinamikusan változva hasznosítani amely körülvesz minket.

Ma még nincs sok olyan épület amely így építtetett, de úgy gondolom be kell lássuk hogy nem a föld energiáinak kiaknázásával, hanem annak hasznosításával kell megalkotnunk az életterünket.

Az Energiadesign kutatási központja Magyarországon a Pécsi Tudományegyetem, Pollack Mihály Műszaki és Informatikai Kara.  A kutatások vezetője Dr. Habil Kistelegdi István DLA. A jelenlegi kutatási területek:

  • Performatív, alkalmazkodóképes változó épületburok szerkezetek
  • Épületklimatológia kutatás
  • Klíma- és energiakoncepció
  • A PTE Science Building energetikai monitoring felügyelete
  • Energiadesign technológiák

Kapcsolódó oldalak: