A műanyag ablakgyártás már több, mint 20 éve kezdődött Európában. Eleinte még át kellett esni a gyártás és a hozzá tartozó garanciális problémák gyerekbetegségein, ám az utóbbi 5 évben már szinte mindenki ugyanazt gyártja, nem nagyon tudnak már műszakilag újat kitalálni.

A mostani divat az, hogy a műanyag ablakok hőszigetelésének fontosságát próbálják kihangsúlyozni a gyártó és kereskedő cégek, és ezzel akarják a vevőket maguk felé fordítani. Csakhogy a kedves vevőket nem tájékoztatják arról, hogy a műanyag ablakok hőszigetelését lehet fokozni, és ezzel a kedves vevő mégtöbb pénzt fizet ki a műanyag ablakáért, viszont a kiváló hőszigetelésű műanyag ablakkal megtakarított hőt és energiát nem tudja benn tartani a lakásban, mert muszáj szellőztetni, és a szellőztetéssel pedig kimegy a megtakarított hő. Ha nem szellőztetünk, akkor az új műanyag ablak túl jó szigetelése miatt be fognak penészedni a falak. Oka a túl magas páratartalom.

A tény a hőtechnikai számítások szerint az, hogy egy olyan lakásba vagy családi házba, ahol nincs automata szellőztető rendszer (passzív vagy alacsony energia felhasználású házakhoz építenek ki ilyet), ott az 5 légkamrás műanyag ablak U=1,0W/m2K hőveszteségű üveggel pont elég.

Az 5 légkamrás műanyag ablakok általában 70mm beépítési mélységűek, a 6 vagy 7 légkamrás műanyag ablakok 75mm-esek. Ha ennél jobb hőszigetelésű műanyag ablak van, akkor a megtakarított energiát a fent említettek miatt ki kell engedjük az ablakon. Az 5 légkamrás műanyag ablaknál több légkamrás műanyag ablak (6, 7, 9) többlet költsége nem térül meg sajnos. Ugyanez vonatkozik a háromrétegű U=0,7 vagy 0,6W/m2K hőszigetelésű üvegekre, ám itt tudni kell azt is, hogy a 3 rétegű üveg hanggátlása kb. 10-15%-kal jobb, ami egy forgalmas út előtti háznál nem hátrány.

A szellőztető rendszer azt jelenti, hogy a műanyag ablakba belemarnak egy lyukat, majd az ablakra felszerelnek egy légbevezető egységet, majd egy belső automatizált rendszer a páratartalom alapján megszívja a levegőt, és ekkor a műagyag ablakra szerelt automata légbevezetőkön addig áramlik be a levegő, amíg a páratartalom a szükséges mértékre csökken. Így nyílik rá lehetőség az intelligens rendszer hatására, hogy nem kell kiszellőztetni az új, kiválóan szigetelő műanyag ablakokon keresztül a megtakarított hőt.

Úgyhogy kedves vevők, ne hagyják rábeszélni magukat olyan plusz hőszigetelési felárakra a műanyag ablakoknál, amik soha az életben nem fognak megtérülni önöknek! Fontos tudnivaló az is, hogy a műanyag ablak gyártók közül sokan azzal próbálnak árelőnyt szerezni, hogy vagy nem raknak kellő vastagságú acélmerevítést a műanyag ablakba, vagy a műanyag ablak profiljának falvastagsága nem az előírt 3mm-es, vagy a műanyag ablak profiljának belső része újrahasznosított műanyagból készül.

Bármely spórolás ezek közül valóban olcsóbbá teszi a műanyag ablakot, ám műszakilag és statikailag nem lesz már megfelelő. Csak „A” kategóriás műanyag ablakot vegyenek. Általában ezek a műszaki csonkítások 10-15% árelőnyt jelenthetnek a műanyag ablak méretétől függően.

Szerző: www.nyilaszaro-centrum.net